ZLOT POLSKICH ŚRODOWISK EKSPLORACYJNO- HISTORYCZNYCH SREBRNA GÓRA 2018

ZLOT POLSKICH ŚRODOWISK

EKSPLORACYJNO- HISTORYCZNYCH

SREBRNA GÓRA 2018

         W dniach 25. 05. – 26.05. 2018 r. członkowie naszego Stowarzyszenia uczestniczyli w Zlocie Polskich Środowisk Eksploracyjno- Historycznych w Srebrnej Górze, którego głównym organizatorem było Stowarzyszenie TRISKELION.

DZIEŃ 1

         Na Twierdzę Srebrna Góra dotarliśmy późnym popołudniem, gdzie mogliśmy rozbić swoje namioty. Czas spędzony na organizacji „obozowiska” upłynął nam w miłej atmosferze. Wieczorem organizatorzy zadbali o ognisko integracyjne, na którym można było porozmawiać, powspominać a przy okazji zjeść i wypić coś dobrego.

DZIEŃ 2

         O godzinie 9:00 wszyscy uczestnicy zlotu stawili się na szkoleniu dotyczącym badań na Twierdzy Srebrna Góra, które zaraz miały się rozpocząć.

Organizatorzy podzielili uczestników na grupy, którym przypisali poszczególne miejsca badań na Twierdzy. Pierwsza grupa przystąpiła do przeszukania terenu twierdzy. Grupie drugiej przypadło w udziale przeszukanie kazamatów. Trzecia grupa zajęła się odkopaniem wejścia do prochowni.

Całodniowa eksploracja dostarczyła wielu wrażeń uczestnikom, którzy w międzyczasie mogli posilić się krupnikiem, gulaszem czy gotowaną kapustą. Dodatkową atrakcją były piękne widoki rozciągające się z twierdzy na Góry Sowie.

W godzinach popołudniowych wzięliśmy udział w dwóch prelekcjach.  Stowarzyszenie  „Blechhammer- 1944” opowiedziało o swoich badaniach na terenach dotkniętych tzw. Śląską Bitwą o Benzynę.

Marek Kowalski – wojewódzki konserwator zabytków z delegatury z Wałbrzycha, mówił o obowiązującym prawie i sposobach oraz możliwościach współpracy w jego ramach.

Po zakończeniu badań bawiliśmy się na koncertach zespołów „3SW”, „Deflator” oraz „Szumy i trzaski” występujących na dziedzińcu fortu DONJON.

Wieczorem mogliśmy posilić się kiełbasą z ogniska, oraz spędzić czas na rozmowach we wspólnym gronie.

Zwieńczeniem dnia była loteria, która dostarczyła chyba najwięcej emocji uczestnikom zlotu. Nagrody, dla biorących udział w losowaniu, były naprawdę warte uwagi. Wśród nas, również znaleźli się szczęśliwi zwycięzcy.

DZIEŃ 3

         Ostatni dzień naszego pobytu upłynął nam na zwiedzaniu fortu DONJON, jego dziedzińca, kazamatów oraz korony fortu razem z punktami widokowymi.

Dzięki uprzejmości Tomasza Piwowarczyka mogliśmy również zwiedzić znajdujący się nieco niżej Fort Ostróg i zobaczyć postępy przygotowań do jego otwarcia.

Ostatnim punktem, który zwiedziliśmy był wiadukt kolejowy, którego wysokość wynosi 27 metrów. Widok otaczających Gór Sowich po wejściu na most zapierał dech w piersiach.

W wyniku badań twierdzy Srebrna Góra pozyskano wiele drobnych przedmiotów, min. Monety, sprzączki, guziki, elementy biżuterii, okucia drzwi prochowni, fragmenty granatu ręcznego z czasu funkcjonowania obiektu oraz niemal kompletne odłamki moździerza o średnicy 21 cm z 1869 roku.

Serdecznie dziękujemy Organizatorom za zaproszenie, świetną organizację, miłą atmosferę oraz moc wrażeń jakich mogliśmy doświadczyć podczas tego zlotu.

Monika.

 

 

 

 

kbus