O Grupie

Jesteśmy osobami, które łączy zamiłowanie do historii, eksploracji i przygody.
To jest nasza wspólna pasja. Dzięki niej chcemy poznawać, pokazywać i przybliżać ludziom historię, której świadectwa zalegają na polach i w lasach naszego regionu i kraju.
Poprzez eksplorację chcemy wydobyć te przedmioty aby ocalić od zapomnienia pewne fakty i wydarzenia z przeszłości z nimi związane.
Samodzielnie oraz wspólnie z muzeami, instytucjami i osobami prywatnymi organizujemy wystawy, bierzemy udział w pracach archeologicznych i typowo eksploracyjnych, opiekujemy się miejscami pamięci.
Przy okazji chcemy wspólnie miło spędzić czas i przeżyć niezapomniane przygody.
Jeżeli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej o naszej działalności, zapraszamy!
Początek Stowarzyszenia sięga sierpnia 2006 roku, kiedy to powstało internetowe Łódzkie Forum Poszukiwaczy. Pomimo, że forum było i jest wytworem wirtualnym, to już z końcem września jego uczestnikom udało się zrobić coś materialnego tj. posprzątaliśmy cmentarz wojenny w Wiączyniu Dolnym (zostały wycięte krzaki i zarośla).Akcja odbiła się międzynarodowym echem. Nasz kolega napisał do mera Irkucka o tym, że polska młodzież sprząta mogiły rosyjskich żołnierzy. Informacja o tym wydarzeniu pojawiła się w syberyjskich gazetach. Rosjanie byli wzruszeni i w podzięce uporządkowali mogiły polskich zesłańców z lat 1830 – 1863. Pokłosiem tego wydarzenia była telekonferencja, która odbyła się przy okazji organizowanych w Irkucku nocy muzeów. Podczas sprzątania Wiączynia powstała myśl, aby stworzyć organizację, która skupiałaby pasjonatów historii. Wybór padł na stowarzyszenie jako najbardziej odpowiednią formę prawną. Do spotkania (walnego zebrania) doszło w styczniu oraz lutym 2007r. W jego wyniku zostały złożone odpowiednie dokumenty do KRS. Sąd dość długo zajmował się sprawą powstania stowarzyszenia, aż w połowie maja Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne „Grupa Łódź” oficjalnie zostało wpisane do Krajowego Rejestru Stowarzyszeń.
Czym zajmuje się Stowarzyszenie? W zasadzie szeroko rozumianą historią. Prowadzimy w ramach swoich skromnych możliwości badania historyczne, zajmujemy się poszukiwaniem „skarbów” tzn. pozyskujemy przedmiotów, którymi archeologia i muzea się nie interesuje ze względu na posiadanie w swoich zasobach mnóstwo podobnych eksponatów nierzadko w lepszym stanie. Świadectwa historii, znajdowane na pobojowiskach, giełdach staroci, aukcjach internetowych, często w śmietnikach czy gdzieś u ludzi w komórkach, strychach, piwnicach wzbogacają naszą kolekcję, a przede wszystkim są świadectwem minionego czasu i ludzi ich używających.
Poszukiwania to nie tylko przysłowiowe „latanie” z wykrywaczem po polach, to też godziny spędzone w bibliotekach, czytelniach, na rozmowach ze starszymi ludźmi. To również wymiana doświadczeń, wiedzy i informacji z innymi poszukiwaczami.
Nasza organizacja zajmuje się także propagowaniem historii, przybliżaniem ludziom ciekawych wydarzeń często zapomnianych. Sposobem na przypominaniu społeczeństwu pewnych faktów historycznych są wystawy. Początki były skromne ale odbiły się echem w prasie lokalnej. Pierwsza duża wystawa zatytułowana „Ziemia łódzka w ogniu 1914”, odbyła się na przełomie marca i kwietnia 2007r. w Wyższej Szkole Turystyki i Hotelarstwa w Łodzi. Jak się później okazało dała początek cyklowi wystaw które gościły m.in. w XXI L.O. w Łodzi, w Bibliotece w Gałkowie Dużym, w Łódzkim Domu Kultury.
Podjęliśmy również współpracę ze Stowarzyszeniem Rogowskiej Kolei Wąskotorowej. W ramach ?Akcji Lato członkowie Stowarzyszenia oprowadzali grupę młodzieży po ciekawych miejscach regionu, pokazywali swoje kolekcje oraz opowiadali o ciekawostkach związanych z ?ich małą ojczyzną.
Stowarzyszenie zainicjowało powstanie pomnika przypominającego działania Operacji Łódzkiej 1914 roku w Lesie Gałkowskim. Do realizacji tego przedsięwzięcia włączyły się czynnie Lasy Państwowe i anonimowy sponsor, który ufundował tablicę pamiątkową.
W 2008 roku podjęliśmy pierwszą akcję stricte eksploracyjną polegającą na odnalezieniu i wydobyciu szczątek samolotu, który rozbił się w okolicach Zgierza latem 1944r.
2008r. zaowocował również udaną współpracą z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. 17 maja w ramach ?Nocy Muzeów zaprezentowaliśmy mini wystawę p.t. Bitwa Łódzka. W 90-tą rocznicę zakończenia I Wojny Światowej.
Od samego początku istnienia Stowarzyszenie objęło nieformalną opiekę nad cmentarzem wojennym w Wiączyniu Dolnym, polegająca na utrzymaniu porządku na terenie nekropolii. W 2008r. dzięki hojności firmy Leica Geosystem udało się sporządzić profesjonalny plan wiączyńskiej nekropoli. Naszym marzeniem jest doprowadzenia tego cmentarza do pierwotnego stanu.
W 2009 roku oprócz tradycyjnych już prac we Wiączyniu, Stowarzyszenie uprzątnęło kwaterę żołnierzy poległych w I WŚ w okolicach Swędowa oraz akcję oczyszczenia zdewastowanego cmentarza ewangelickiego w Bukowcu.
Stowarzyszenie przez swoje działania chce po pierwsze poznawać odkrywać dotychczas nie znaną historie regionu łódzkiego, a przede wszystkim chce tą historię propagować.