Grunwald 1410 – 2017 Historia coraz bardziej odkryta

Najsłynniejsza bitwa polskiego średniowiecza wciąż skrywa przed nami wiele tajemnic. Archeolodzy, pasjonaci historii oraz eksploratorzy z całego świata po raz kolejny spotkali się by wspólnymi siłami podjąć próbę zgłębienia przebiegu bitwy na podstawie zabytków ukrytych w ziemi pola bitwy. Czwarta już edycja „W pogoni za legendą” odbywająca się corocznie na grunwaldzkich polach tym razem miała miejsce we wrześniu bieżącego roku (9-16.09.2017).

Jako, że było to już po sezonie urlopowym, nie mogliśmy zebrać większej reprezentacji Stowarzyszenia. Tak więc w tym roku tylko dwóch naszych członków uczestniczyło w tych międzynarodowych badaniach archeologicznych. Gospodarzem tej cyklicznej imprezy jest „Muzeum Bitwy pod Grunwaldem”. Przez sześć dni razem z ponad  pięćdziesięcioma poszukiwaczami przemierzaliśmy pola między Grunwaldem a Łodwigowem. Naszym celem było dostarczenie archeologom i muzealnikom wszelakich artefaktów bitewnych.

W tym roku uczestnicy badań zostali wynagrodzeni wyjątkowym urodzajem znalezisk. Odkryto ponad 300 przedmiotów związanych z wydarzeniem z 1410 roku. W tym blisko sto grotów różnego rodzaju, fragmenty wyposażenia ówczesnych wojowników oraz średniowieczne przedmioty codziennego użytku. Jednak najcenniejszym znaleziskiem bez wątpienia okazała się pieczęć z wizerunkiem pelikana  karmiącego piersią swoje młode.

Do chwili obecnej od 2014 roku przebadano ponad 100 hektarów terenu co stanowi zaledwie około jednej piątej planowanego obszaru badań. Obecne działania polegają głównie na poszukiwaniach przy pomocy wykrywaczy metalu. Prace te mają na celu zlokalizowanie miejsc o szczególnym zagęszczeniu historycznych przedmiotów. Wytypowane miejsca w przyszłości w kolejnych edycjach poszukiwań zostaną poddane badaniom przy użyciu georadaru oraz dokładniejszym badaniom archeologicznym.

Już wiadomo, że dzięki tegorocznym znaleziskom, trzeba będzie zweryfikować dotychczasowe ustalenia historyków, co do faktycznego miejsca rozegrania tej jednej z najważniejszych bitew średniowiecza.

Patronem medialnym wydarzenia była telewizja TVP 2 i realizatorzy programu „Było Nie Minęło” z Panem Adamem Sikorskim w roli głównej. Materiał „BNM” z związany z tą akcją możecie obejrzeć TU

Bez wątpienia tegoroczny sukces zmobilizuje wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa w kolejnych edycjach akcji „W pogoni za legendą”. Organizatorom serdecznie  dziękujemy za zaproszenie i liczymy na dalszą współpracę. Natomiast naszym kolegom Dariuszowi oraz  Magnesowi dziękujemy za godne reprezentowanie Stowarzyszenia.

kbus