RWD-14 Czapla – podsumowanie majowej akcji

szczątki RWD-14 Czapla


Kilka miesięcy temu informowaliśmy Was o naszym udziale w pracach poszukiwawczych związanych z wydobyciem szczątków, zestrzelonego w okolicach Szadku, polskiego samolotu obserwacyjnego RWD-14 „Czapla”. W dniu 16.12.2016. mieliśmy przyjemność wziąć udział w podsumowaniu tej akcji.

Impreza można powiedzieć była pakietowa, ponieważ była ona połączona z promocją najnowszego, szesnastego już „Biuletynu Szadkowskiego”. Przy okazji zachęcamy do poczytania wersji internetowej biuletynu, którego kolejne wydania mogą być inspiracją dla poszukiwaczy. Wracając do tematu samolotu, w dniu 13.05. członkowie naszego stowarzyszenia uczestniczyli w akcji poszukiwania polskiego samolotu wojskowego strąconego we wrześniu 1939 w okolicach Gór Prusinowskich pod Szadkiem. Dwudniowe poszukiwania uwieńczone zostały sukcesem. Udało się odnaleźć szczątki RWD-14 Czapla oraz dzięki przedmiotom osobistym lotników ustalić kto leciał tym samolotem.

załoga RWD-14 Czapla

W podsumowaniu tej akcji, odbywającej się w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Szadku wzięli udział pomysłodawcy tego przedsięwzięcia – Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli, Robert Kielek – pomysłodawca projektu poszukiwań oraz Marek Rogusz – historyk lotnictwa, który wraz z ekipą programu „Było nie minęło” uczestniczył w poszukiwaniach i identyfikacji samolotu. Gościem honorowym był bratanek jednego z zestrzelonych lotników – pan Ryszard Sawicki.
Zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć filmy z poszukiwań, nakręcone przez ekipę programu „Było nie minęło” oraz obejrzeć wystawę przedmiotów odnalezionych podczas poszukiwań. Szczególnie miłym dla nas akcentem, było wręczenie dyplomu z podziękowaniem dla SEH „Grupa Łódź” za udział w wydobyciu szczątków samolotu.

Spotkanie w Szadku

Plany

Ze swojej strony pragniemy jeszcze raz podziękować TPZW za zaproszenie do wzięcia udziału w poszukiwaniach RWD-14 Czapla. Pragniemy poinformować iż to nie koniec współpracy naszych grup. Plany na przyszły rok już są, także mamy nadzieję że uda zrealizować się kilka ciekawych przedsięwzięć.

 

kbus