Bukowiec – cmentarz ewangelicki – podejście drugie

bukowiec_nagrobki

Dwa tygodnie temu wróciliśmy do tematu zapomnianego cmentarza ewangelickiego w Bukowcu, pomagając lokalnemu działaczowi – Andrzejowi Braunowi. Przez kilka godzin dzięki sprzyjającej pogodzie, zabraliśmy się za porządkowanie nekropolii. W ostatnią sobotę powtórzyliśmy akcję w trochę większym gronie i przy wsparciu mieszkańców okolicy oraz aprowizacji w postaci przepysznego gorącego bigosu, gorącej herbaty, kawy oraz ciasta 🙂

Pomimo niesprzyjającej aury i zimnego wiatru udało się „wyrwać” Matce Naturze kolejny fragment cmentarza i uporządkować kilka nagrobków.

Zbierając „do kupy” części porozbijanego piaskowca na myśl przychodziły nam puzzle. Czasem trzeba było mocno główkować aby dopasować poszczególne elementy szczególnie iż większość postumentów na tej nekropolii została ewidentnie potłuczona i zniszczona po roku 1945.

Pomimo upływu lat zaskoczyła nas duża ilość metalowych fragmentów nagrobków, które można było znaleźć tuż pod zalegającą warstwą liści i mchu. Udało się odkryć kilka tabliczek nagrobnych, na których widać jeszcze resztki farby i da się odczytać dane nieboszczyka oraz datę pochówku. Ciekawym jest też fakt odnalezienia kilku figurek ukrzyżowanego Chrystusa pochodzących najprawdopodobniej z nagrobnych krzyży.

Poniżej kilka zdjęć z akcji, autorstwa kolegi Magnesa.

kbus